Zahradní nábytek z tuzemska,

ciziny ale i vlastní výroby...

Nepřihlášený uživatel
0
My Cart
0
×
 x 

0

Dřevo jako každý přírodní materiál absorbuje vlhkost nebo vysychá, což u zahradního nábytku výrazně ovlivní vzhled i životnost. Při změnách vlhkosti a teploty může docházet k drobným tvarovým změnám, kterým je možné ve značné míře předejít.

Ošetřování dřevěného zahradního nábytku dělíme do několika fází. Nový, ještě nepoužívaný nábytek, se doporučuje hloubkově ošetřit proti plísním, dřevokaznému hmyzu a jeho povrch napustit přípravkem, který omezuje povětrnostním vlivům. V druhém případě je třeba se starat i o starší nábytek – obnovovat impregnaci a povrchový ochranný film a před sezónou jej zbavit špíny.

Co prospěje zahradnímu nábytku?

  • Dřevěný zahradní nábytek postavte tak, aby stál všemi nohami na rovném podkladu, pokud možno zpevněném a suchém
  • Nábytek bez povrchové úpravy před prvním použitím ošetřete ochranou proti plísním a houbám a pak buďto natřete lazurou nebo jej napusťte olejem, dřevo bez povrchové úpravy rychle podlehne zkáze
  • Natírání a olejování pravidelně opakujte, nátěr stačí 1 x za 2 roky, olej dle potřeby i několikrát za sezónu
  • Pokud je to možné, dřevěný zahradní nábytek umístěte pod přístřešek, zabráníte tím přístupu dešťové vody a slunci, ty nábytku škodí
  • Různé nečistoty jako plísně, houby, agresivní ptačí trus, skvrny od jídla a další pravidelně odstraňujte - stačí vlhkým hadrem či houbičkou
  • Mechanická poškození ihned opravíme, z malé odštípnuté třísky může být časem nehezký zásek - malé oštěpy zabrousíme a přelakujeme (naolejujeme), vypadané suky vyvrtáme a vyspravíme truhlářskými suky, povolené vruty či šroubované spoje dotáhneme
  • Nejvíce vody se do nábytku dostane nohami - příčnými řezy dřeva, proto nohy zespodu můžeme lakovat i několikrát za sezonu nebo je můžeme potřít lepidlem na dřevo třídy D3 - vodovzdorné
  • Pokud dřevěný zahradní nábytek není pod střechou, překrývejte jej na noc nebo při dešti zakrývací plachtou
  • Na zimu jej uschovejte do krytých nevytápěných prostor, např. sklad, garáž, pergola
  • Pokud je nábytek přes zimu venku, umístěte jej pod přístřešek, zakryjte plachtou

Co neprospěje zahradnímu nábytku?

  • Neomotávat dřevěný zahradní nábytek na zimu smršťovací fólií, vytvoříte tím akorát "skleník" pro množení všech myslitelných škůdců
  • Nenechávejte dřevěný zahradní nábytek stát na nerovném terénu, když lavice stojí na 3 nohách, tak při větším zatížení čepované truhlářské spoje hodně trpí a časem povolí
  • Nelakujte přes starý popraskaný lak, vždy jej nejprve odstraňte broušením
  • Neaplikujte ochranu proti plísním a škůdcům na lak nebo na starý nevybroušený povrch - nepronikne do dřeva

Péče a údržba

Při zakoupení zahradního nábytku bychom si měli nejprve prostudovat pokyny, jak s nábytkem zacházet. Při rozbalení si nábytek nejprve pečlivě prohlédneme, zda při převozu nedošlo k nějakému mechanickému poškození, a nebo nemá jinou skrytou vadu.

Nábytek necháme raději několik dní vybalený, dokud si nezvykne na nové prostředí, poté zahradní nábytek smontujeme a v případě potřeby napustíme olejem. Nábytek pravidelně čistěte jemným mýdlovým čističem nebo speciálními čistícími prostředky na zahradní nábytek.

Údržba olejem

Dřevěný zahradní nábytek bychom měli vždy udržovat v čistotě. Rozhodneme-li se nábytek očistit od nečistot, můžeme použít vysokotlakou hadici, která zbaví nábytek špíny. Ošetřovat nábytek olejem byste měli určitě již na jaře a v létě minimálně dvakrát a samozřejmě i před uskladněním a zimou. Nábytek se neolejuje jenom kvůli zimě, vlhku, ale i kvůli slunečním paprskům.

Olej musíte na dřevo nanášet s časovým odstupem třiceti minut na ještě nezaschlou vrstvu. Dřevo musí být rovnoměrně olejem napuštěné. Přebytečný olej po ukončení aplikace můžete setřít.

Zahradní dřevěný nábytek napadený plísněmi a houbami

K napadení houbami může dojít i při stálé péči. Upozornit nás na tento problém mohou černé skvrny na nábytku. Problém napadení plísněmi můžeme vyřešit čistícím přípravkem Jutlandia. Pokud bude problém stále přetrvávat, postup ošetření je potřeba opakovat.

Nepodaří-li se problém ani po druhém pokusu úspěšně zvládnout, použijte roztok chloru. Napadená místa omyjte a pořádně opláchněte vodou. Nezdoláte-li ani tímto pokusem plísně a houby, jediná možná varianta je postižená místa obrousit smirkovým papírem. Místo smirkujete do té doby, dokud neuvidíte zdravé dřevo.

Známý druh houby (bílé barvy), která se velmi často objevuje na zahradním nábytku a lze ji odstranit je padlí. Stačí, když padlí setřete hadříkem nebo drsnější houbičkou. Vyskytuje se převážně u zahradního nábytku dováženého do Evropy.

Mechanické poškození nábytku

Dřevo je citlivý materiál, proto na nábytku dochází k pokřivení a prasklinám. Předejít tomu můžeme tak, když budeme pravidelně kontrolovat šrouby a ve spojích je utahovat.

Uskladnění nábytku

Před zimou se musí nábytek vhodně uskladnit. Místo pro uskladnění nesmí být příliš suché, aby nedocházelo k vysušování .
Nejlepším místem je garáž, sklepní prostory apod. Určitě nábytek nezakrývejte plastovými a jinými fóliemi, přes které by materiál nemohl dýchat. Nábytek by mohl začít plesnivět.

×

TOP