Zahradní nábytek z tuzemska,

ciziny ale i vlastní výroby...

Nepřihlášený uživatel
0
My Cart
0
×
 x 

0

Zahradní nábytek je nutné před zimou nejen chránit, ale také ho podrobit údržbě, na kterou má za celosezónní služby jistě nárok. Údržbu je nutné věnovat jak materiálům, tak funkčnosti. Vlastně stačí jen věnovat trochu času menší či větší údržbě. V tomto případě navíc nepotřebujete žádné složité odborné znalosti. Vše zvládne i naprostý amatér.

Zahradní nábytek se v současnosti nabízí v mnoha provedeních a k dostání je ve velmi široké nabídce. Jednotlivé produkty se však výrazně liší druhem použitého materiálu a konstrukcí svého provedení. Záležitost údržby konstrukcí se vztahuje především na montovaný kovový nábytek, kde se dotahují a promazávají spoje apod. Hlavní a nejpodstatnější částí údržby je však ochrana a prodlužování životnosti materiálů.

Kvalita a typ materiálu jsou jedním z faktorů, které by tudíž měly mít zásadní vliv na výběr nábytku, druhou stranou pohledu je bezesporu i design. Každý materiál má jiné požadavky na zacházení a jinak odolává venkovním vlivům. Po správném ošetření nábytku je nutné dodržet alespoň základní zásady skladování. Špatné skladování totiž může samotný materiál velmi výrazně poškodit.

Materiály zahradního nábytku

Používanými druhy materiálů jsou hojně využívané plasty, dřevěný nábytek z klasického domácího dřeva nebo z exotických dřevin a kovový nábytek, ale i jiné a méně často využívané druhy. Často je též používán třeba beton, ale většinou v kombinaci s jinými materiály. Každý materiál má své výhody i nevýhody, odlišnou životnost, spolehlivost i nároky na údržbu. Některé materiály se přes zimu skladují, jiné můžeme ponechat venku.

Plasty

Plastový nábytek má často konstrukčně jednoduché řešení, většinou se jedná o svařované nebo odlévané produkty. Jeho výhodou je dlouhá životnost bez vysokých nároků na údržbu. Plast je odolný vůči slunečnímu záření a stálý i při extrémních teplotách (pouze při velmi nízkých teplotách je křehký). Plastový nábytek stačí otřít vlhkým hadříkem namočeným v mydlinkách, tím celá péče skončí. Pokud byste ho chtěli ošetřit ještě důkladněji, existují i speciální výrobky s ochranným a antistatickým efektem, které nábytek nejen čistí, ale i chrání.

Hliník

Z velkého množství kovů se v oblasti nábytku využívá především hliník pro svou lehkost, pak samozřejmě klasické ocelové konstrukce v kombinaci s doplňkovým materiálem. Z hliníku se vyrábí moderní nábytek už dlouho, jeho výhoda spočívá nejen v malé hmotnosti, ale i v dobré odolnosti. Hliník je prakticky bezúdržbový materiál. To se také často projevuje na jeho vysoké pořizovací ceně.

Ocel

Ocelové konstrukce (běžně často špatně nazývané železné) už je nutné proti povětrnostním podmínkám chránit. Železo, které je součástí oceli, podléhá oxidaci a vzniku rzi. Klasickou ochranou železných součástí je pokrytí povrchu základovou barvou. Na ní lze nanášet později svrchní nátěry. Často se využívá i speciální povrchové úpravy, například žárové zinkování či eloxování. V místech, kde materiál není opatřen ochranným nátěrem (spoje, závity), se doporučuje chránit kov olejem nebo vazelínou.

Beton

Betonové odlitky či tvárnice jsou velmi levným a snadno dostupným materiálem. Většinou se jedná o části spojené se zemí nebo v ní zapuštěné. Beton není nutné udržovat, je odolný vůči extrémním teplotám i dešti a je většinou využíván celoročně.

Syntetické výplety a textilie

Syntetické materiály jsou většinou odolné a měli by zimu bez úhony přežít. Přírodní textilie jsou ale pravým opakem. Vysoká vlhkost může znehodnotit materiál, proto je dobré je na zimu uchovávat v suchém prostředí. Obecně platí, že jakýkoli typ materiálu včetně háklivého textilu skladujeme na tmavém, suchém a teplém místě. U přírodních materiálů platí toto pravidlo dvojnásobně.

Dřevo

Perfektním místem pro úschovu nábytku ze dřeva je suchá a větratelná místnost. Vlhký přístřešek nebo vytápěná garáž dřevu naopak vůbec nesvědčí. V takovém prostředí nábytek reaguje na změny počasí a může tak dojít k jeho popraskání či pokřivení nebo je povrch napaden houbou nebo plísní. Proto nikdy nábytek nepřikrývejte plastovou fólií, ale uskladněte jej volně, aby dřevo „dýchalo".

Teak

Díky extrémní odolnosti takového dřeva můžete všechny teakové doplňky ponechat na zahradě po celý rok. Nevadí jim vysoká sněhová pokrývka ani třeskuté mrazy. Na podzim jen zkontrolujte dotažení spojů a šroubů,aby nedocházelo k popraskání dřeva rozpínajícím se ledem. Jestliže přece jen potřebujete teakový zahradní nábytek přes zimu uschovat, nedávejte ho dovnitř, ale uskladněte ho v garáži nebo sklepě s volnou cirkulací vzduchu.

×

TOP