Zahradní nábytek z tuzemska,

ciziny ale i vlastní výroby...

Nepřihlášený uživatel
0
My Cart
0
×
 x 

0

Teak je velmi odolný vůči povětrnostním vlivům a proto se používá k výrobě zahradního nábytku, který pak může od jara do podzimu zůstat venku, aniž by mu vliv počasí uškodil. A přitom se velmi jednoduše ošetřuje – otíráním vlhkým hadříkem. Povrchově teak upravujeme přírodním olejem nebo mořením. Po čase materiál zesvětlá a tím získá svou typickou a nezaměnitelnou patinu. Po ošetření teakovým olejem pak nábytek opět ztmavne.

A proč právě teak?

Není to tak dávno, co se na našich zahradách a terasách začaly objevovat výrobky jako křesla, židle, stoly a lehátka z neznámé exotické dřeviny zvané teak (týk). Teak tak vystřídal kdysi velmi obvyklý plastový zahradní nábytek. Typický plastový nábytek byl sice odolný vůči vlivům počasí, ale na druhou stranu nebyl nijak zvlášť krásný. To se o teakovém nábytku říct nedá. Je totiž nejen krásný, ale také díky svým vlastnostem velmi odolný. A dnes je nábytek z teakového dřeva vidět nejen na našich zahradách, ale také v našich bytech a domech.

Jaké má vlastnosti?

Teak je velmi trvanlivá a odolná dřevina, která odolává plísním, hnilobě a hmyzu. Jeho vysoký obsah olejnatých pryskyřic zaručuje vysokou trvanlivost i v mokrém prostředí, přitom bez problémů snáší střídavě suché a vlhké prostředí.

Nejdůležitější vlastností teaku je jeho vysoká odolnost proti povětrnostním vlivům (slunce, mráz, déšť, sníh), proto je vedle interiérového nábytku ideální především pro výrobu nábytku exteriérového. Zahradní nábytek z teaku může být součástí Vaší zahrady po celý rok.

Vlivem počasí se mění pouze barva teaku ze zlatohnědé na stříbrošedou. To v případě, že teakový nábytek nebyl nijak ošetřen.

Jak pečovat o teakový zahradní nábytek

Teakové dřevo je sice velmi odolné, ale pro zachování všech svých kvalit vyžaduje alespoň minimální péči. Budete-li tuto péči svému novému zahradnímu nábytku z teaku věnovat dle níže uvedených zásad, bude Vám přinášet radost po celý váš život.

Používání teakového oleje
Není nutné natírat teakový nábytek olejem. Olej se používá pouze tehdy, chcete-li zachovat původní zabarvení dřeva. Nebude-li olej použit, získá váš nábytek typickou stříbrošedou patinu. Pokud ovšem dáte přednost původní medové barvě, je třeba zahradní nábytek ošetřit za běžných podmínek 2 až 3 krát ročně.

Jak zahradní nábytek z teaku ošetřovat?
Nábytek musí být suchý, po dešti může trvat až 48 hodin, než uschne a je tedy lepší ho před ošetřením uskladnit. Olej je lepší aplikovat dříve, než nábytek získá stříbrošedou patinu, ale je možné tento materiál ošetřit i poté. Nábytek nejprve očistíme a otřeme od prachu. Pro nátěr musíme použít výhradně teakový olej, který aplikujeme čistým štětcem, odshora dolů. Povrch by po natření štětcem měl zůstat mokrý, ale na dřevě nesmí zůstat přebytečné množství oleje. Přebytečný olej však můžeme otřít hadříkem cca 10 minut po natření. Pro první nátěr po zakoupení nábytku se doporučuje nátěr ve dvou vrstvách. Pak vždy stačí natírat už jen jednou vrstvou oleje. Teakový olej částečně zadržuje špínu a proto časem tmavne. Proto může být před novým nátěrem potřeba starý olej lehce zbrousit a teprve pak natřít novou vrstvou oleje.

Odstranění nečistot
Nábytek nejprve důkladně omyjeme mýdlovou vodou. K odstranění skvrn použijeme kartáč (ne však drátěný nebo drátěnku). Po použití čistících prostředků je nutné teakový nábytek důkladně opláchnout čistou vodou. Pokud k odstranění odolných skvrn použijeme brusnou houbu, musíme s ní pracovat ve směru viditelných vláken. Pokud je nábytek ještě před použitím brusné houby ošetřen teakovým olejem, je pravděpodobné, že na místech, která jsme vybrousili, olej zmizí a bude ho třeba aplikovat znova. Pokud však vybrousíme nábytek bez povrchové úpravy (s typickou stříbrošedou patinou), budou mít vybroušená místa také lehce odlišnou barvu. Ta však se zbytkem povrchu velmi brzy splyne.

Uschování nábytku přes zimu
Teakový nábytek může být venku ponechán po celý rok, tedy i v zimě. Přesvědčme se ale, zda jsou veškeré šrouby a spoje nábytku pečlivě utažené. V opačném případě by mohlo dojít k popraskání dřeva důsledkem pnutí zmrzlé vody, která by mohla snadno proniknout do prostor způsobených neutaženým kováním. Rozhodneme-li se nábytek přes zimu uskladnit, nesmíme jej uschovávat v teplé místnosti. Ideálním místem je nevytápěná garáž (ale i chráněný přístřešek), kde by nábytek byl v suchu a zároveň v prostředí s dostatečnou ventilací.

×

TOP